PZU Samochód zastępczy - Haczyki i Zasady. Na co uważać. Najważniejsze informacje.
Z treści tego artykułu dowiesz się wszystkiego o zasadach wynajmu PZU Auto Zastępcze i Auto Zastępcze z OC Sprawcy. Wypadki zdarzają się, a ich koszty mogą być bardzo wysokie. Gdy ktoś uszkodził Twój pojazd i ma ubezpieczenie OC, wtedy auto zastępcze przysługuje Ci na cały czas likwidacji szkody, od momentu jej zgłoszenia. Koszt wynajmu auta zastępczego, pokrywany jest w pełni z polisy OC sprawcy wypadku. Jak najszybciej otrzymać takie Auto Zastępcze? Możesz zamówić samochód, gdy sprawcą jest osoba mająca polisę OC PZU telefonicznie, dzwoniąc na nr 510-611-210, a my błyskawicznie udostępnimy Ci taki pojazd. Obsługujemy również wszystkie inne Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Nawet jeżeli wynajmiesz auto na własną rękę (zazwyczaj dużo szybciej, wyższej klasy i na lepszych warunkach dla Klienta) nie musisz za nic bezpośrednio płacić. Klikając tutaj, dowiesz się więcej, dlaczego warto dokładnie sprawdzać proponowaną ofertę najmu. Dlatego warto zadbać o to, aby mieć odpowiednią wiedzę o swoich prawach i ochronę pojazdu, tym samym świadomie wybrać wypożyczalnie, zanim nie jest za późno. Jednym z dostępnych rozwiązań w przypadku uszkodzenia pojazdu z Twojej winy jest również PZU Auto Zastępcze Ubezpieczenie AC, które zapewnia kompleksową ochronę i umożliwia naprawę uszkodzeń, gdy Ty uszkodziłeś pojazd.
- PZU Samochód zastępczy - Haczyki i Zasady. Na co uważać. Najważniejsze informacje.
- Co to jest Ubezpieczenie PZU Assistance i ubezpieczenie pomoc?
- Czy Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają auto zastępcze?
- Jaki jest zakres wynajmu auta zastępczego przy szkodzie całkowitej?
- Ktoś uszkodził Twój Samochód i nie nadaje się do jazdy, co zrobić? Jak wygląda zgłoszenie szkody i jak uzyskać auto zastępcze?
- Czy przysługuje mi PZU Auto Zastępcze, gdy sam uszkodziłem pojazd?
- Co jeśli przydarzy się awaria na drodze lub uszkodzisz Samochód Zastępczy?
- Na jaki czas mogę wynająć samochód zastępczy? Czy będę mógł jeździć przez cały czas naprawy?
- Posiadam samochód segmentu E, jaki samochód zastępczy otrzymam? Jaka klasa pojazdu mi przysługuje?
- Jakie Auto Zastępcze daje PZU?
- Miałem szkodę z oc sprawcy PZU, z kim się kontaktować w sprawie wynajmu auta i jak otrzymać samochód zastępczy?
- Miałem szkodę z PZU, ale sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia, co robić i jak otrzymać auto?
- Miałem wypadek, mam ubezpieczenie PZU pomoc, a sprawca ma oc z innego Towarzystwa. Jak wygląda proces wynajmu samochodu przez inne firmy ubezpieczeniowe?
- Firma Premcar jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Klientów na wszystkie poruszone wyżej kwestie wynajmu pojazdu zastępczego:
- W jakim regionie polski można otrzymać auto zastępcze? Czy trzeba korzystać z wypożyczalni lokalnej zajmującej się wynajmem pojazdu zastępczego?
- Czy przy najmie Auta Zastępczego z OC sprawcy, obowiązuje limit kilometrów?
- Co w przypadku otrzymania mandatu, przy wynajmie Samochodu Zastępczego z OC?
- Jakie są Zasady wynajmu w Wariancie PZU Super Auto Zastępcze z OC sprawcy?
- Jakie przepisy określają zasady najmu Auta Zastępczego ?
- Poniższe przydatne linki i informacja prawne dotyczące z wynajmu pojazdu z oc
- Inne wypożyczalnie zajmujące się wynajmem z polisy oc sprawcy:
Co to jest Ubezpieczenie PZU Assistance i ubezpieczenie pomoc?
PZU Auto Zastępcze AC Ubezpieczenie to polisa, która umożliwia skorzystanie z pojazdu zastępczego w przypadku uszkodzenia Twojego pojazdu z Twojej winy. Jeżeli ktoś uszkodził Twoje auto i ma polisę OC w PZU, wtedy należy Ci się bezpłatny samochód zastępczy, którego koszty najmu pokrywa w pełni PZU. Dzięki temu masz zapewnioną ciągłość przemieszczania się i naprawa Twojego auta nie wpłynie na Twoją codzienną aktywność. O tym, dlaczego warto uważać i w takiej sytuacji i wypożyczyć samochód od firm w tym się specjalizującym, a nie bezpośrednio od ubezpieczyciela dowiesz się z treści poniżej - pełne informacje dotyczące procesu najmu znajdziesz tutaj.
Czy Towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają auto zastępcze?
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posiadają swojej floty pojazdów. Zlecają organizację najmu kolejnym firmom, a zamówienie samochodów odbywa się i tak z wypożyczalni współpracujących. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z usług bezpośrednio od Towarzystwa Ubezpieczeniowego ma swoje konsekwencje i wady takie jak:
- kary za uszkodzenia (tzw. udział własny) - jeżeli zarysujesz lub uszkodzisz samochód płacisz kary liczone w tysiącach złotych
- samochody polecane przez ubezpieczycieli posiadają nadajniki GPS - w umowach są umieszczone sprytne zapisy, które nakładają 'karę administracyjną' w sytuacji gdy przekroczysz dopuszczalną prędkość ! (tak, sami próbują nakładać swojego rodzaju mandat na poszkodowanego Klienta)
- ubezpieczyciel po czasie oczekiwania finalnie informuje, że nie ma auto zastępcze dostępnego w potrzebnym terminie i każe wynająć na własną rękę przy okazji informując o absurdalnie niskiej stawce do jakiej pokryje koszty. Trzeba pamiętać, że stawki podawane przez ubezpieczyciela są celowo zaniżane, aby Klient najlepiej zrezygnował całkowicie z najmu. Korzystając z usług firm takich jak PREMCAR za wynajem nie zapłacisz ani złotówki. Gwarantują to zapisy umowne. Ryzyko związane z odzyskaniem środków takie firmy biorą w 100% na siebie.
- o problemach i nieudanych próbach Klientów związanych z zamawianiem i całym procesem pod nazwą zamówienie samochodów zastępczych, można by pisać nieskończone historie, z którymi spotykamy się na codzień
- Ubezpieczyciele oferują auto na bardzo krótki okres, zazwyczaj kilka dni, w których nierealny jest czas naprawy uszkodzonego pojazdu
- wyzwaniem jest wynajem tej samej lub porównywalnej klasy pojazdu, zazwyczaj nieświadomi Klienci godzą się na auta niższej klasy. Mało który poszkodowany wie, że wiek jego samochodu ma drugorzędne znaczenie.
- ubezpieczenie auta zastępczego - nie pełne lub z karami za uszkodzenia w przypadku np. zarysowania samochodu w ubezpieczenie pzu auto, wobec czego darmowy wynajem pozostaje tylko sloganem
Takich problemów nie ma, jeżeli od razu bezpośrednio wynajmiesz samochód od firm specjalizujących się w najmie samochodów z polisy OC sprawcy.
Jaki jest zakres wynajmu auta zastępczego przy szkodzie całkowitej?
W przypadku szkody całkowitej, osoba która auto zastępcze otrzymała może go używać do czasu wypłaty odszkodowania. Dodatkowo w zakresie ubezpieczonego auta, ubezpieczyciel sprawcy zobowiązany jest pokryć koszty przez okres dodatkowych 7 dni w których poszkodowany ma czas na zakup nowego samochodu.
Ktoś uszkodził Twój Samochód i nie nadaje się do jazdy, co zrobić? Jak wygląda zgłoszenie szkody i jak uzyskać auto zastępcze?
Jeżeli wypadek powstał z czyjejś winy i sprawca posiada polisę OC w PZU, wtedy przysługuje Ci bezpłatne Auto Zastępcze. Samochód otrzymasz na cały czas naprawy lub do wypłaty odszkodowania w przypadku szkody całkowitej. Możesz zamówić auto gdy sprawcą jest osoba mająca polisę OC PZU online, lub zamówić auto zastępcze telefonicznie, dzwoniąc na nr 510-611-210, a udostępnimy Ci błyskawicznie taki samochód. Jeżeli twój samochód został uszkodzony, ale w stopniu w którym można poruszać się nim zgodnie z prawem, wtedy firma ubezpieczeniowa pokryje całkowity koszt wynajmu auta na czas naprawy.
Czy przysługuje mi PZU Auto Zastępcze, gdy sam uszkodziłem pojazd?
Jeśli masz wykupioną polisę Auto Zastępcze z AC, to tak, tobie również przysługuje auto zastępcze. W przypadku uszkodzenia Twojego samochodu lub konieczności jego naprawy, PZU zapewnia Ci możliwość otrzymania auta zastępczego. Możesz z niego korzystać przez okres określony w warunkach twojego ubezpieczenia. Różni to się tym od wypożyczenia z OC sprawcy, że długość najmu jest określona z góry. Dzięki temu nie musisz martwić się o utrudnienia i problemy codziennej aktywności. Załatwieniem auta zastępczego w takim przypadku zajmuje się TU.
Co jeśli przydarzy się awaria na drodze lub uszkodzisz Samochód Zastępczy?
Jeżeli wynajmujesz samochód po kolizji z OC sprawcy z firmy Premcar, nie płacisz żadnych kar za uszkodzenia. Takie zapisy zazwyczaj zawarte są w umowach, jeżeli wynajmujesz samochód bezpośrednio od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, takiego jak PZU. W przypadku uszkodzenia wynajętego samochodu, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub zamówisz nowy pojazd zastępczy online.
W sytuacji PZU Auta Zastępczego z Assistance, musisz sprawdzić jakie konkretnie ubezpieczenie masz wykupione, a następnie sprawdzić jego warunki w dokumencie PZU OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Tam znajdują się zapisy i warunki na jakich Towarzystwo wynajmie Ci samochód zastępczy.
Na jaki czas mogę wynająć samochód zastępczy? Czy będę mógł jeździć przez cały czas naprawy?
W przypadku najmu samochodu z OC sprawcy, samochód otrzymasz na cały okres likwidacji szkody. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź szczegółowe informacje zawarte na naszej stronie i zamów auto zastępcze od premcar.
Posiadam samochód segmentu E, jaki samochód zastępczy otrzymam? Jaka klasa pojazdu mi przysługuje?
Zgodnie z prawem w przypadku szkody z OC sprawcy, samochód nie powinien być gorszej klasy niż uszkodzony pojazd. Dostępne klasy pojazdu, wg. WIKIPEDIA, które są oferowane jako auto zastępcze:
- klasa pojazdu małe (mini, segment A) tzw. mini cars – Przykłady: Citroën C1, Chevrolet Spark, Daewoo Matiz, Kia Picanto, Fiat Seicento/600/Panda/500, Peugeot 107, Škoda Citigo, Toyota Aygo,
- klasa pojazdu miejskie (segment B) tzw. small cars – Chevrolet Aveo, Citroën C2/C3, Daewoo Lanos, Fiat Punto, Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Opel Corsa, Peugeot 207, Toyota Yaris, Škoda Fabia, Volkswagen Polo, SEAT Ibiza, Dacia Sandero, Dacia Logan, Renault Thalia
- klasa pojazdu kompaktowe (klasa niższa-średnia, segment C) tzw. medium cars – Citroën C4, Chevrolet Cruze, Fiat Bravo, Ford Focus, Honda Civic, Hyundai i30, Kia Cee’d, Mazda 3, Opel Astra, Peugeot 308, Renault Mégane, Škoda Octavia, Toyota Corolla, Volkswagen Golf
- klasa pojazdu kompaktowe "premium" – Alfa Romeo Giulietta, Audi A3, BMW serii 1, Mercedes-Benz klasy A (2012), Lancia Delta, Lexus CT, Infiniti Q30, Volvo V40
- klasa pojazdu średnie (samochody rodzinne, segment D) tzw. large cars – Citroën C5, Daewoo Nubira, Ford Mondeo, Honda Accord, Hyundai i40, Mazda 6, Opel Insignia/Vectra, Renault Laguna/Talisman, Peugeot 508, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Škoda Superb.
- klasa pojazdu średnia "premium" – Audi A4, BMW serii 3, Cadillac BLS, Jaguar XE, Mercedes klasy C, Lexus IS, Infiniti Q50, Saab 9-3, Volvo S60, Alfa Romeo 159.
- klasa pojazdu wyższa-średnia (segment E) tzw. executive cars – Alfa Romeo 166, Citroën C6, Honda Legend, Hyundai Genesis, Lancia Thesis, Peugeot 607, Renault Vel Satis, Audi A6, BMW serii 5, Volvo S80, Cadillac STS/CTS, Jaguar XF, Lexus GS, Mercedes klasy E
- klasa pojazdu luksusowe (segment F) tzw. luxury cars – Przykłady: Audi A8, BMW serii 7, Cadillac DTS, Jaguar XJ, Lexus LS, Mercedes klasy S.
- klasa pojazdu "ultra-luksusowe" – określane jako "Segment F+" - Przykłady: Maybach 57/62, Rolls-Royce Phantom, Bentley Continental/Bentley Mulsanne, Mercedes-Maybach S
- klasa pojazdu sportowe – (segment S) (ang. sport coupes) – BMW serii 6, Jaguar XK, CLK/CL, Infiniti Q60, Maserati GranTurismo, Porsche 911
- klasa kabriolet (segment H) – Mazda MX-5, Audi TT Roadster, Alfa Romeo Spider, BMW serii 6 Cabrio, Ferrari F430 Spider, Honda S2000, Porsche 911 Carrera Cabrio, Toyota MR2.
- klasa J samochodów terenowych (segment J) tzw. sport utility cars – samochody prezentujące cechy umożliwiające jazdę w terenie. Oprócz typowych samochodów terenowych, jak np. Jeep Wrangler, Jeep Cherokee, Land Rover Defender, Range Rover, Mercedes-Benz klasy G, Toyota Land Cruiser, do tej grupy zalicza się również samochody przypominające pojazdy terenowe, choć w praktyce są to przeznaczone do jazdy po twardych drogach:
- klasa SUV – segment SUV np. Audi Q7, BMW X5, Mercedes-Benz klasy GL/ML, Porsche Cayenne, Infiniti QX70, Chevrolet Traverse, Saab 9-7X, Volkswagen Touareg, Volvo XC90, Jeep Grand Cherokee, Kia Sorento.
- klasa SAV - segment SAV mniejsza odmiana SUV, np.Mazda CX-5, Audi Q5, BMW X3, Citroën C-Crosser, Mercedes-Benz klasy GLK, Peugeot 4007, Volkswagen Tiguan, Volvo XC60, Chevrolet Equinox,
- klasa cross-over – segment cross-over - samochody o cechach SUV kojarzone z segmentem C, np. Chevrolet Captiva, Renault Koleos, Nissan Qashqai, Peugeot 3008, Ford Kuga, Opel Antara, SsangYong Korando
- klasa SAC - o wyraźnym wyglądzie i zacięciu sportowym, np. BMW X6, Spyker Peking-To-Paris
- klasa van (segment M) tzw. multi purpose cars – Toyota Sienna, Chrysler Voyager, Mazda MPV, Volkswagen Sharan, Peugeot 807, Lancia Phedra, Renault Espace, Citroën Xsara Picasso, Opel Zafira, Ford C-Max, Škoda Roomster, Mercedes-Benz klasy B
Jakie Auto Zastępcze daje PZU?
W przypadku wynajmu pojazdu zastępczego, wszystkie zapisy odnośnie standardu samochodu są opisane w warunkach danego ubezpieczenia. W przypadku Samochodów z OC sprawcy, pracownicy naszej firmy oferują auto zastępcze tej samej klasy co uszkodzony pojazd. Sprawdzić stawki oraz samochody wypożyczalni Premcar możesz sprawdzić na zakładce cennik. Nie sugeruj się jednak stawkami określonymi lub przekazywanymi przez ubezpieczyciela, gwarantujemy, że ze nie poniesiesz żadnych kosztów wynajmu samochodu.
Miałem szkodę z oc sprawcy PZU, z kim się kontaktować w sprawie wynajmu auta i jak otrzymać samochód zastępczy?
Jeżeli zdecydujesz się na usługę wynajmu Bezpłatnego samochodu zastępczego z OC Sprawcy z wypożyczalnia samochodów zastępczych Premcar, wtedy nic nie musisz robić. My za Ciebie zgłosimy szkodę, oraz dopełnimy wszelkich niezbędnych formalności. Jesteśmy do dyspozycji, aby pomóc Ci w likwidacji oraz wynegocjować uczciwe odszkodowanie. Taka usługa jest w pakiecie, nic za nią nie płacisz, a całe odszkodowanie trafia na Twoje konto. Jeżeli chcesz otrzymać samochód zastępczy, dzwoń 510-611-210 lub zamów online w 5 min. Pisemnie gwarantujemy brak kosztów auta zastępczego. Sprawdź nasze opinie dotyczące wynajmu auta zastępczego na forum i google maps oraz facebook.
W przypadku konieczności zgłoszenia szkody, można to zrobić wysyłając e-mail na adres kontakt@pzu.pl lub korespondencyjnie na adres Towarzystwa : Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna (PZU SA). Rondo Ignacego Daszyńskiego 4. 00-843 Warszawa. NIP: 526-025-10-49. Można wypełnić formularz również na stronie Towarzystwa ubezpieczeniowego PZU Assistance lub na PZU infolinia, następnie wybrać polecenie: zamów auto zastępcze. [źródło pzu.pl]
Miałem szkodę z PZU, ale sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia, co robić i jak otrzymać auto?
Zamów auto dzwoniąc bezpośrednio na numer: 510-611-210 lub zamów auto online. Nasz pracownik ekspresowo podstawi auto zastępcze. Załatwimy również takie sprawy, mamy w tym wieloletnie doświadczenie. W tym przypadku również całkowity koszt wynajmu wyniesie 0zł. Zamówienie samochodów zastępczych odbywa się w dosłownie chwilę. Posiadamy nową flotę samochodów zastępczych, wszystkie samochody posiadają ubezpieczenie. Okres wynajmu pojazdu w takiej sytuacji również wynosi tyle ile proces likwidacji szkody i naprawy pojazdu.
Miałem wypadek, mam ubezpieczenie PZU pomoc, a sprawca ma oc z innego Towarzystwa. Jak wygląda proces wynajmu samochodu przez inne firmy ubezpieczeniowe?
Współpracujemy ze wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Polisa oc sprawcy pokrywa całkowity koszt wynajmu. Nie sugeruj się informacjami podanymi przez Towarzystwa. Jeżeli jesteś poszkodowany, to przysługuje samochód zastępczy w takiej klasie jak twoje. Umożliwiamy uzyskanie pojazdu zastępczego z OC zgodnie z poniższą listą Towarzystw Ubezpieczeniowych:
- ALLIANZ,
- AVIVA,
- AXA,
- BALCIA,
- BEESAFE,
- BENEFIA,
- COMPENSA,
- CONCORDIA,
- CUPRUM,
- ERGO HESTIA,
- EUROINS,
- EUROPA,
- GENERALI,
- GOTHAER,
- HDI,
- INTER POLSKA,
- INTERRISK,
- LEADENHALL,
- LINK4,
- LLOYDS,
- MTU,
- PBUK,
- POCZTOWE,
- POLISA ŻYCIE,
- PROAMA,
- PZU,
- RESO,
- TRASTI,
- TUW,
- TUZ,
- UFG,
- UNIQA,
- WARTA,
- WEFOX,
- WIENER,
- U CAN DRIVE.
Firma Premcar jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Klientów na wszystkie poruszone wyżej kwestie wynajmu pojazdu zastępczego:
- bezgotówkowy i darmowy wynajem auta na cały czas naprawy uszkodzonego pojazdu. Brak kosztów wynajmu pojazdu. Gwarantujemy pisemnie, że całkowity koszt wyniesie 0zł.
- klient otrzyma ubezpieczony pojazd zastępczy w nienagannym stanie, auto zastępcze zorganizowane zostanie w ekspresowym tempie, a klasa pojazdu będzie odpowi
- zajmiemy się likwidacją szkody za klienta
W jakim regionie polski można otrzymać auto zastępcze? Czy trzeba korzystać z wypożyczalni lokalnej zajmującej się wynajmem pojazdu zastępczego?
Nie trzeba. Wynajmujemy auto zastępcze na terenie całej Polski, bez ograniczeń. Nasze siedziby mieszczą się w Warszawie i Bełchatowie. Samochody podstawiamy błyskawicznie, wystarczy zadzwonić i się umówić. Niezależnie od miejsca podstawienia całkowity koszt wynajmu zastępczego pojazdu wynosi 0zł. Wszystkie auta zastępcze odpowiadające danej klasie pojazdu, przysługują na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Nie daj się wykorzystać przez nieuczciwych ubezpieczycieli i zamów auto zastępcze od profesjonalistów. Wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją w której auto zastępcze zostało odebrane przed zakończeniem naprawy. W naszej firmie przysługuje samochód zastępczy na cały okres likwidacji szkody.
Czy przy najmie Auta Zastępczego z OC sprawcy, obowiązuje limit kilometrów?
U nas możesz wynająć auto bez limitu kilometrów, ani jakichkolwiek ograniczeń. Całkowity koszt wynajmu pokrywa polisa oc sprawcy. W indywidualnych przypadkach możemy ustalić również podróże zagraniczne, wystarczy o tym wspomnieć w procesie wynajmu samochodu. Pojazd zastępczy należy oczywiście użytkować zgodnie z prawem, jednak nie ma problemu z tym, aby wyjechać za granicę.
Co w przypadku otrzymania mandatu, przy wynajmie Samochodu Zastępczego z OC?
Jeżeli otrzymasz mandat za przekroczenie prędkości lub za złe parkowanie, zostanie on przekierowany na użytkownika pojazdu w danym momencie. Po opłaceniu mandatu, możesz dalej z samochodu zastępczego korzystać.
Jakie są Zasady wynajmu w Wariancie PZU Super Auto Zastępcze z OC sprawcy?
Regulamin i warunki wynajmu samochodu z PZU, znajdują się w dokumentacji OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zawartego przez Klienta.
W przypadku wynajmu Samochodu Zastępczego z OC Sprawcy PZU, regulamin w wypożyczalni Premcar określa jasne zasady najmu: brak limitu kilometrów, brak udziałów własnych (kar za uszkodzenia), brak kaucji, tak więc klient nie ponosi żadnego ryzyka związanego z wynajmem darmowego samochodu zastępczego. Zamów auto klikając tutaj.
Jakie przepisy określają zasady najmu Auta Zastępczego ?
Poniżej lista przepisów, wg. których należy się Auto Zastępcze z OC Sprawcy Wypadku
Art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Te zapisy stanowią podstawę do roszczeń sprawcy zdarzenia drogowego.
§ 1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
§ 2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
1) przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego;
2) bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego;
3) podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.
Artykuł 14 określa kwestie powiązane z powinnościami ubezpieczyciela:
Art. 14 Ustawy o ubepieczeniach obowiazązkowych
§ 1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.
§ 2. W przypadku, gdyby wyjaśnienie w terminie, o którym mowa w ust. 1, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania, okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W terminie, o którym mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.
Kolejnym ważnym źródłem naszych praw i obowiązków jest kodeks cywilny. Z punktu widzenia poszkodowanego istotne są artykuły:
Art. 361 Kodeksu Cywilnego
§ 1 Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Art. 363 Kodeksu Cywilnego
§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Art. 415 Kodeksu Cywilnego
Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Art. 826 Kodeksu Cywilnego
§ 1. W razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest użyć wszelkich dostępnych mu środków w celu zmniejszenia szkody w ubezpieczonym mieniu oraz w celu zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonego mienia przed szkodą.
§2. Jeżeli ubezpieczający dopuścił się rażącego niedbalstwa w wykonaniu powyższych obowiązków, odszkodowanie się nie należy, chyba że zapłata całości lub części odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach zasadom współżycia społecznego albo interesom gospodarki narodowej.
§ 3. Zakład ubezpieczeń obowiązany jest, w granicach sumy ubezpieczenia, zwrócić ubezpieczającemu poniesione przez niego koszty wynikłe z zastosowania środków, o których mowa w paragrafie pierwszym, jeżeli środki te były celowe, chociażby okazały się bezskuteczne. Ogólne warunki ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów ubezpieczeń mogą zawierać postanowieni a korzystniejsze dla ubezpieczającego.
Art. 354 Kodeksu Cywilnego
§ 1 . Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.
§ 2. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel.
Poniższe przydatne linki i informacja prawne dotyczące z wynajmu pojazdu z oc
Kodeks Cywilny - USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - art 361
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych - USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Rzecznik Finansowy Ubezpieczonych
Inne wypożyczalnie zajmujące się wynajmem z polisy oc sprawcy:
Copyright ©. Możemy polecić auta zastępcze z firm współpracujących: